EÚ preskúma environmentálne dopady ťažby plynu z bridlíc

FRANKFURT 20. mája (WEBNOVINY) – Obavy z negatívnych dopadov ťažby bridlicového plynu na životné prostredie budú na tohtoročnom programe EÚ. V pondelok to vyhlásil eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

„Je úplne správne snažiť sa o ochranu oblastí, kde je pitná a podzemná voda, ako napríklad jazero Constance. EÚ tento rok pozornejšie preskúma tému hydraulického štiepenia a ochrany životného prostredia,“ povedal Oettinger v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Plyn z bridlíc patrí k nekonvenčným zdrojom plynu a pri jeho ťažbe hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov natlačí zmes vody, piesku a chemikálií. Vysokým tlakom sa bridlica rozbije a z jej pórov sa vytiahne plyn. Kritici tohto spôsoby ťažby tvrdia, že znečisťuje pitnú vodu a zvyšuje riziko zemetrasenia.

Oettinger znova zopakoval svoje varovanie, že Nemecko by sa nemalo príliš unáhliť s negatívnym stanoviskom k ťažbe plynu z bridlíc. Berlín by mal podľa neho preskúmať potenciál, ktorý bridlicový plyn má, a mal by vytvoriť nevyhnutnú legislatívu pre skúšobné projekty a praktické testy.

„Ak umožníme skúšobné vrty budeme o pár rokov oveľa múdrejší, budeme tiež vedieť viac o nákladoch. Bolo by to veľmi vhodné pre krajinu ako Nemecko,“ uviedol ďalej. Spoločnosti vrátane, ExxonMobil a Wintershall, ktorá je ropnou a plynárenskou divíziou skupiny BASF, sa snažia presadiť myšlienku prieskumu potenciálu ťažby plynu z bridlíc v Nemecku.

Odberatelia plynu v priemysle tvrdia, že by to mohla byť výhoda, keďže si potrebujú zabezpečiť dodávky za primerané ceny. Kancelárka Angela Merkelová prejavila výhrady. Podľa nej sa riziko ohrozenia ľudí a prírody musí starostlivo zvážiť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...