EÚ udelila rekordnú pokutu za manipuláciu Euriboru a Tiboru

4.12.2013

BRUSEL 4. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia udelila v stredu ôsmim finančným skupinám rekordnú pokutu 1,7 mld. eur pre manipuláciu s medzibankovými sadzbami Euribor a Tibor. Nemecká Deutsche Bank, ktorá je zapojená do manipulácie oboch sadzieb, dostala pokutu celkovo 725 mil. eur a francúzska Société Générale musí za manipulovanie s európskou sadzbou Euribor zaplatiť 446 mil. eur.

Britská banka RBS dostala pokutu vo výške 391 mil. eur za manipuláciu obchod sadzieb. Protimonopolné úrady EÚ nikdy predtým takú vysokú celkovú pokutu nevyrubili, povedal na tlačovej konferencii eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia.

Celkovo do kartelu, ktorý manipuloval so sadzbou Euribor, boli zapojené štyri finančné inštitúcie, zatiaľ čo kartel ovplyvňujúci sadzbu Tibor pozostával zo šiestich inštitúcií. V prípade Euriboru nemusí zaplatiť pokutu britská banka Barclays, pretože upozornila Európsku komisiu (EK) na manipuláciu.

Deutsche Bank však musí v súvislosti s týmto prípadom zaplatiť 466 mil. eur, Société Générale a RBS 131 mil. eur. EK znížila pokutu bankám o 10 %, pretože pri vyšetrovaní spolupracovali. Vyšetrovania pokračujú s francúzskou bankou Credit Agricole, britskou HSBC a americkou JPMorgan.

V prípade sadzby Tibor sa pokute vyhla švajčiarska UBS, pretože na kartel upozornila. Deutsche Bank v tomto vyšetrovaní musí zaplatiť 259 mil. eur, RBS 260 mil. eur, JPMorgan 80 mil. eur, americká Citigroup 70 mil. eur a britská brokerská firma RP Martin 247 tis. eur. Vyšetrovanie týchto sadzieb začalo po tom, ako bola odhalená manipulácia so sadzbou na londýnskom medzibankovom trhu Libor. Euribor je kľúčová pre stanovenie úrokov v eurách a tokijská sadzba Tibor pre úroky v japonských jenoch. Sadzby celosvetovo ovplyvňujú úroky z finančných transakcií rádovo v biliónoch eur.