Euro kleslo na tri a polročné minimum voči britskej libre

NEW YORK 17. júla (WEBNOVINY) – Euro v utorok prehĺbilo svoje straty voči doláru a dostalo sa na tri a polročné minimum voči britskej libre a na nové rekordné minimum voči austrálskemu doláru.

Výpredaj spoločnej európskej meny sa zrýchlil po tom, ako šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Ben Bernanke vo svojom prejave nenaznačil žiadne detaily ďalších stimulov pre ekonomiku USA.

Finančné trhy pozorne sledovali vystúpenie Bernankeho a čakali, že poskytne náznak, že centrálna banka pristúpi k tretiemu kolu skupovania vládnych dlhopisov na podporu ekonomiky. Fed však oproti júnovému stanovisku svoju rétoriku nezmenil.

„Vzhľadom na obavy o pomalý pokrok pri znižovaní nezamestnanosti a riziká pre ekonomický rast, Fed dal na júnovom zasadnutí jasne najavo, že je pripravený podniknúť ďalšie kroky,“ povedal Bernanke. Na euro tiež stále negatívne vplývali obavy investorov, ako dlho môže trvať, kým sa zmobilizujú záchranné fondy určené na pomoc problémovým krajinám eurozóny.

Spoločná európska mena klesla voči doláru pod hranicu 1,22 USD/EUR a naposledy sa obchodovala na úrovni 1,2187 USD/EUR. Voči britskej libre sa euro prepadlo na úroveň 0,7827 GBP/EUR, čo predstavuje najnižšiu úroveň od novembra 2008.

Euro voči austrálskemu doláru oslabilo na najnižšiu úroveň v histórii na 1,1989 AUD/EUR.

Zo stredoeurópskych mien najviac voči euru do 15:30 SELČ posilnil poľský zlotý, a to o 0,48 % na 4,168 PLN/EUR. Maďarský forint vzrástol o 0,45 % na 286,3 HUF/EUR a hodnota českej koruny voči euro sa voči pondelňajšej záverečnej cene nezmenila a obchodovala sa na úrovni 25,326 CZK/EUR.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...