Euro oslabilo oproti doláru aj jenu

24.7.2012

LONDÝN 24. júla (WEBNOVINY) – Euro v utorok kleslo po správe o oslabení súkromnej aktivity, ktorá zvýšila obavy zo spomalenia ekonomického rastu dokonca aj v najväčšej európskej ekonomike.

Agentúra Markit informovala, že v júli klesli indexy nákupných manažérov v nemeckom odvetví služieb aj v priemyselnom sektore.

Táto správa prišla po tom, ako ratingová agentúra Moody’s zmenila výhľad hodnotenia úverovej spoľahlivosti Nemecka, Holandska a Luxemburska na negatívny.

Upozornila pritom, že európske krajiny s ratingom na najvyššom stupni pravdepodobne budú musieť zväčšiť podporu zadlženým krajinám, ako sú Španielsko a Taliansko.

Spoločná európska mena si voči doláru odpísala 0,15 % a klesla na 1,2094 USD/EUR. Oproti japonskému jenu, ktorý sa považuje za bezpečné útočisko, euro oslabilo o 0,5 % na 94,50 JPY/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, bol na úrovni 83,871 bodu, čiže tesne nad svojím dvojročným maximom 83,999 bodu, na ktoré sa dostal v pondelok.