Euro oslabilo oproti doláru aj jenu

6.8.2012

LONDÝN 6. augusta (WEBNOVINY) – Euro v pondelok oslabilo, hoci najprv výrazne vzrástlo. Spoločná európska mena voči doláru najprv posilnila na mesačné maximum v nádeji, že Európska centrálna banka (ECB) začne nakupovať dlhopisy, aby zredukovala vysoké náklady Španielska a Talianska na požičiavanie si.

Analytici však uviedli, že v súvislosti s plánom ECB pretráva neistota a mnohí sa domnievajú, že eurozóna bude mať ďalšie problémy, kým sa dosiahne riešenie krízy.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň povedal, že banka bude konať iba v spolupráci s záchrannými fondami eurozóny, čiže eurovalmi, a bude žiadať, aby najprv dostala žiadosť o pomoc zo strany krajín.

Spoločná európska mena v pondelok voči doláru klesla o 0,3 % na 1,2355 USD/EUR. Predtým však počas ázjského obchodovania stúpla až na 1,2444 USD/EUR, čiže najvyššie od 5. júla.

Oslabenie eura smerom nahor posunulo dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien. Index si pripísal 0,2 % a vzrástol na 82,48 bodu. Dolár však stratil 0,2 % oproti jenu a klesol na 78,30 JPY/USD.

Euro voči jenu tiež oslabilo, a to o 0,5 % na úroveň 96,70 JPY/EUR, hoci najprv stúplo na 97,80 JPY/EUR, čiže najvyššie od polovice júla.