Euro oslabilo po komentároch šéfa ECB Draghiho

NEW YORK 2. mája (WEBNOVINY) – Euro vo štvrtok výrazne oslabilo voči doláru po tom, ako šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi povedal, že banka je technicky pripravená pre negatívnu depozitnú sadbu a upozornil na riziká ťahajúce ekonomiku smerom nadol.

Draghi tak hovoril po tom, ako ECB znížila svoju hlavnú refinančnú sadzbu o 25 bázických bodov na rekordné minimum 0,5 %. Depozitnú sadzbu ponechala nezmenenú na nule.

„Hoci Draghi zopakoval, že ECB je technicky pripravená na zníženie depozitnej sadzby, v minulosti viackrát varoval pred potenciálnymi negatívnymi následkami. Teraz hovorí, že má otvorenú myseľ,“ povedal Marc Chandler, menový stratég spoločnosti Brown Brothers Harriman v New Yorku.

Euro oslabilo voči doláru o 0,8 % na 1,3066 USD/EUR, pričom skoršie počas obchodovania sa prepadlo až na denné minimum 1,3061 USD/EUR. Spoločná európska mena voči jenu klesla o 0,4 % na 127,86 JPY/EUR.

Dolár vzrástol voči jenu o 0,4 % na 97,76 JPY/USD, pričom skoršie vzrástol až o 1 %. Americkú menu podporila správa o poklese nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA na päťročné minimum a marcové zmenšenie obchodného deficitu krajiny.

Zo stredoeurópskych mien sa výrazne darilo maďarskému forintu a poľskému zlotému. Krok ECB znížiť úrokové sadzby zvýšil atraktivitu výnosnejších aktív. Forint do 14:50 SELČ poskočil voči euru o 0,43 % na 297,32 HUF/EUR, zlotý o 0,39 % na 4,147 PLN/EUR a česká koruna vzrástla o 0,14 % na 25,649 CZK/EUR.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...