Euro posilnilo na 14-mesačné maximum voči doláru

LONDÝN 1. februára (WEBNOVINY) – Euro v piatok vzrástlo na 14-mesačné maximum voči doláru a voči jenu si zapísalo najvyššiu úroveň za posledných 33 mesiacov.

Spoločnú európsku menu podporili zlepšujúce sa údaje z priemyslu eurozóny a očakávania dobrých údajov o zamestnanosti v USA.

Pre priemyselné podniky eurozóny bol január ich najlepším mesiacom za takmer rok, keďže ich podporila silnejúca produkcia v Nemecku. Dopyt po eure oslabili správy, že banky splatia Európskej centrálnej banke (ECB) z trojročných mimoriadne lacných úverov budúci týždeň menšiu sumu, než sa očakávalo.

Euro vzrástlo voči jenu o viac ako 1 % na 126,17 JPY/EUR, čo predstavovalo najvyššiu úroveň od apríla 2010. Neskôr však mierne ustúpilo a obchodovalo sa na úrovni 125,74 JPY/EUR. Spoločná európska mena voči doláru vzrástla o 0,5 % na 1,3650 USD/EUR. Počas obchodovania sa však vyšplhala až na úroveň 1,3675 USD/EUR, čiže sa nachádzala najvyššie od novembra 2011.

Stredoeurópske meny v piatok posilnili. Do 15:00 SEČ si poľský zlotý pripísal 0,6 % a stúpol na 4,165 PLN/EUR. Maďarský forint posilnil o 0,4 % na 291,44 HUF/EUR a zhruba o 0,4 % vzrástla aj česká koruna, a to na 25,599 CZK/EUR.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...