Euro posilnilo, nahor ho potiahla nemecká ekonomika

11.12.2012

LONDÝN 11. decembra (WEBNOVINY) – Euro v utorok posilnilo, keď údaje o zlepšení podnikateľskej dôvery v Nemecku prevážili nad obavami zo spomalenia najväčšej európskej ekonomiky.

Decembrový index dôvery nemeckých investorov podľa údajov inštitútu ZEW poskočil na 6,9 bodu z novembrových mínus 15,7 bodu a prvýkrát od mája tohto roka sa dostal do pozitívneho teritória. Ukazovateľ tak výrazne prekonal očakávania analytikov, ktorí predpovedali iba mierne zlepšenie na mínus 12 bodov.

Dopyt po americkom dolári brzdilo čakanie na ďalšie kroky americkej centrálnej banky (Fed), ktorá začína v utorok svoje dvojdňové zasadnutie.

Trhy očakávajú, že končiaci program kupovania dlhopisov známy pod označením „Operácia Twist“ Fed nahradí novým programom intervencií na dlhopisových trhoch. Euro voči doláru posilnilo o 0,4 % na 1,2995 USD/EUR a oproti švajčiarskemu franku o 0,3 % na 1,2115 CHF/EUR. Dolárový index stagnoval na hodnote 80,132 bodu, voči japonskému jenu však americká mena posilnila o 0,2 % na 82,50 JPY/USD.