Euro posilnilo voči doláru aj oproti jenu

26.7.2012

LONDÝN 26. júla (WEBNOVINY) – Euro vo štvrtok voči doláru posilnilo po tom, ako šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyhlásil, že ECB urobí všetko, čo je v jej silách, aby chránila spoločnú európsku menu.

„V rámci nášho mandátu je ECB pripravená urobiť pre záchranu eura všetko, čo sa dá. A môžte mi veriť, že to bude postačovať,“ uviedol Draghi na konferencii v Londýne.

Mandát banke umožňuje, aby zasiahla aj proti vysokým rizikovým prirážkam na verejné dlhy, pokiaľ sú prekážkou riadneho fungovania transmisívneho mechanizmu monetárnej politiky, zdôraznil Draghi.

Euro si voči doláru pripísalo 1 % a stúplo na týždňové maximum 1,2288 USD/EUR. V úvode obchodovania pritom spoločná európska mena oslabila na 1,21178 USD/EUR. Oproti japonskému jenu euro vo štvrtok po Draghiho vyjadrení tiež posilnilo, a to o viac ako 1 % na 96,121 JPY/EUR.

Väčšia chuť investorov riskovať poškodila americký dolár, ktorý sa považuje za bezpečné aktívum. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, oslabil o 0,7 % na 82,91 bodu.