Euro posilnilo voči doláru, dolár zas posilnil oproti jenu

16.10.2012

LONDÝN 16. októbra (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v utorok voči doláru posilnila. Pomohli jej pretrvávajúce dohady o tom, že Španielsko pravdepodobne onedlho požiada o zahraničnú pomoc, ale aj známky zlepšenia dôvery v nemeckej ekonomike.

Index dôvery investorov, ktorý zostavuje inštitút ZEW, totiž ukázal, že dôvera nemeckých investorov sa v októbri už druhý mesiac po sebe zlepšila.

Slušné septembrové tržby amerického maloobchodu a hospodárske výsledky firiem, ktoré zmiernili obavy o globálnu ekonomiku, tiež podporili dopyt po riskantnejších aktívach. To pomohlo doláru vzrásť na mesačné maximum voči jenu, ktorý sa považuje za bezpečné útočisko.

Euro si oproti doláru pripísalo 0,5 % a stúplo na 1,3011 USD/EUR, čiže na týždňové maximum. Spoločná európska mena posilnila aj voči jenu, a to o 0,8 % na 102,685 JPY/EUR.

Priaznivé údaje o americkej ekonomike pomohli doláru voči japonskej mene vzrásť na úroveň 78,94 JPY/USD, čiže najvyššie od 19. septembra. Vplyv malo aj to, že japonskú menu oslabovali špekulácie o ďalšom uvoľnení menovej politiky zo strany centrálnej banky krajiny.