Euro poskočilo voči doláru na štvormesačné maximum

12.9.2012

LONDÝN 12. septembra (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v stredu voči doláru vzrástla na štvormesačné maximum po tom, ako nemecký ústavný súd schválil fungovanie trvalého eurovalu.

Euro si oproti doláru na obchodovacej platforme EBS pripísalo 0,5 % a stúplo na 1,2937 USD/EUR.

Očakáva sa pritom ďalšie posilňovanie spoločnej európskej meny, ak sa americký Federálny rezervný systém (Fed) vo štvrtok rozhodne pre ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Euru to dáva potenciál testovať hranicu 1,30 USD/EUR.

Spoločná európska mena stúpla aj voči japonskému jenu, a to na viac ako dvojmesačné maximum na úrovni 100,64 JPY/EUR.

Voči všeobecne slabému doláru sa jen udržiaval v blízkosti 3,5-mesačného maxima 77,79 JPY/USD. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, klesol na štvormesačné minimum. Index oslabil na úroveň 79,522 bodu.

Vývoj na stredoeurópskom devízovom trhu bol zmiešaný. Maďarský forint na chvíľu stúpol až na dvojtýždňové maximum po tom, ako nemecký ústavný súd schválil fungovanie trvalého eurovalu. Investori pozorovali aj zasadanie amerického Federálneho rezervného systému (Fed), od ktorého sa očakáva, že sa vo štvrtok skončí ohlásením spustenia tretieho kola nákupov dlhopisov.

„Ak Fed rozhodne o treťom kole kvantitatívneho uvoľňovania, posilňovanie stredoeurópskych mien by mohlo pokračovať,“ povedal Piotr Bujak z banky Nordea Bank Polska. Forint do 12:50 SEČ vzrástol o 0,21 % na 281,92 HUF/EUR. Česká koruna však klesla o 0,09 % na 24,365 CZK/EUR a poľský zlotý oslabil o 0,32 % na 4,088 PLN/EUR.