Euro sa darilo voči doláru aj jenu

19.11.2012

LONDÝN 19. novembra (WEBNOVINY) – Euro v v pondelok posilnilo voči doláru aj japonskému jenu, keď ho podporili rastúce očakávania dohody o ďalšej pomoci Grécku.

Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen v nedeľu uviedol, že eurozóna by mala Grécku predĺžiť o dva roky čas na splnenie rozpočtových cieľov.

Očakávania, že utorňajšia schôdzka ministrov financií 17-člennej eurozóny prinesie dohodu o ďalšej pomoci Aténam, vyjadril nemecký rezortný šéf Wolfgang Schäuble.

Euro voči doláru posilnilo o 0,2 % na 1,2763 USD/EUR a oproti jenu rovnako o 0,2 % na 103,78 JPY/EUR. Dolár sa voči jenu obchodoval na úrovni 81,14 JPY/USD so stratou o 0,2 %.

Eurozóna však môže naraziť na výhrady zo strany Medzinárodného menového fondu, ktorý vyzýva na dohodu o trvalom riešení udržateľnosti dlhu Atén, upozorňuje agentúra Reuters.

Euro v úvode týždňa podporil aj optimizmus, že zákonodarcovia v USA nájdu zhodu na budúcom smerovaní rozpočtovej politiky a tým odvrátia hrozbu automatického zvyšovania daní a výdavkových škrtov v objeme 600 mld. USD, ktoré by nastali začiatkom budúceho roka.