Euro sa ocitlo na trojtýždňovom minime voči doláru

LONDÝN 16. februára (WEBNOVINY) – Euro v pondelok oslabilo na trojtýždňové minimum voči americkému doláru, keď spoločnú menu zasiahli nové obavy z neriadeného bankrotu Grécka.

Výnosy z dlhopisov periférnych ekonomík eurozóny a náklady poistenia vládnych dlhov Španielska a Talianska pred rizikom bankrotu vzrástli po tom, čo sa ministri financií členských štátov eurozóny v stredu nedohodli na uvoľnení ďalšej pomoci Grécku o rozhodnutie o druhom záchrannom programe pre zadlženú krajinu odložili do ďalšieho pondelka.

Bez ďalšej medzinárodnej pomoci hrozí Aténam štátny bankrot už 20. marca, kedy sú splatné dlhopisy gréckej vlády za 14,5 mld. eur.

Euro sa na platforme EBS prepadlo pod psychologickú hranicu 1,30 USD/EUR a prechodne sa ocitlo na úrovni 1,29744 USD, čo bolo najmenej od 25. januára.

Obavy z eskalácie dlhovej krízy v eurozóne podporili americký dolár, ktorý sa voči japonskému jenu vyšplhal na tri a polmesačné maximum 78,83 JPY/USD. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu svetových mien, zaznamenal trojtýždňový rekord na úrovni 80,078 bodu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...