Euro si voči doláru udržalo stabilný kurz

7.2.2012

LONDÝN 7. februára (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena si v utorok udržala stabilný kurz voči americkému doláru. Väčšinu obchodníkov totiž naďalej ovplyvňovali nádeje, že Grécku sa podarí dohodnúť na balíčku núdzovej pomoci, aby predišlo neriadenému bankrotu.

„Euru sa darí relatívne dobre vzhľadom na to, že lehota pre Grécko sa predlžuje. To naznačuje, že ak sa dohoda dosiahne, pravdepodobnejšie je, že sa jeho hodnota posunie smerom nahor,“ povedal Adrian Schmidt z Lloyds Banking Group.

Predstavitelia EÚ uviedli, že celý nový balík pomoci sa musí s Gréckom dohodnúť a schváliť eurozónou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom do 15. februára.

Euro si udržalo kurz voči doláru na úrovni 1,3130 USD/EUR, čo znamenalo, že sa oproti predchádzajúcemu dňu v podstate nezmenil. Spoločná európska mena tak bola neďaleko svojho šesťtýždňového maxima 1,3235 USD/EUR, na ktoré sa vyšplhala v závere januára.

Dolár však posilnil oproti japonskému jenu o 0,1 % na 76,70 JPY/USD a dostal sa ešte vyššie v porovnaní s hodnotou 76,14 JPY/USD, na ktorú vzrástol po piatkovej optimistickej správe o vývoji situácie na americkom trhu práce.

Maďarský forint v utorok voči euru posilnil na takmer štvormesačné maximum. Kurz českej koruny sa v podstate nezmenil a poľský zlotý stratil takmer 0,2 %, ale koruna sa nachádzala v blízkosti svojho trojmesačného maxima a zlotý v blízkosti päťmesačného maxima.

Do 11:48 SEČ si forint pripísal 0,21 % a vzrástol na 291,16 HUF/EUR, koruna klesla o 0,01 % na 24,932 CZK/EUR a zlotý oslabil o 0,19 % na 4,174 PLN/EUR.