Euro v piatok oslabilo voči doláru

LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) – Dolár v piatok posilnil na šesťmesačné maximum voči košu svetových mien a výrazné zisky zaznamenal najmä oproti euru, keď ho podporila séria pozitívnych údajov z najväčšej svetovej ekonomiky.

Podľa štvrtkových údajov počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol, pričom aktivita v priemysle amerického stredozápadu prudko vzrástla. Miera nezamestnanosti v eurozóne naopak v januári zaznamenala doteraz najvyššiu hodnotu, pričom aktivita v priemyselnej výrobe celej menovej únie vo februári oslabovala 19. mesiac v rade.

Dolárový index posilnil o 0,5 % na 82,357 bodu a dostal sa tak najvyššie od augusta. Euro oproti americkej mene kleslo najnižšie od 11. decembra na tohtoročné dno 1,29855 USD/EUR.

Hospodárske problémy a spomalenie rastu cien v eurozóne v kombinácii s obavami, že politická nestabilita v Taliansku zvýši náklady financovania verejného dlhu problémových členov menovej únie, zvyšujú tlak na Európsku centrálnu banku, aby v nasledujúcich mesiacoch znížila úrokové sadzby, informovala agentúra Reuters.

To znamená, že euro pravdepodobne zostane oslabené. Investori sa zameriavali aj na rozpočtové škrty v USA v objeme 85 mld. USD, ktoré začínajú platiť v piatok. Obavy z dopadov na najväčšiu svetovú ekonomiku by však mohli viesť k tomu, že dopyt po vysoko likvidnej americkej mene ako bezpečnej investícii vzrastie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...