Euro v stredu posilnilo voči doláru

LONDÝN 20. marca (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v stredu posilnila voči doláru. Zotavila sa tak zo štvormesačného minima, na ktoré sa dostala v reakcii na krok Cypru, ktorý odmietol podmienky zahraničnej pomoci.

Medzi investormi sa totiž v stredu objavil optimizmus, že Cyprus sa nakoniec so zahraničnými veriteľmi dohodne. Cyperský parlament v utorok neschválil plán zdanenia bankových vkladov, ktorý je podmienkou pre poskytnutie zahraničnej pomoci krajine, čo spôsobilo výpredaj spoločnej európskej meny.

„Situácia na Cypre je krátkodobý problém, ktorý tlačí euro smerom nadol,“ povedal Asmara Jamaleh, menový stratég banky Intesa Sanpaolo v Miláne. Podľa neho existuje viac fundamentálnych faktorov, ktoré môžu v krátkodobom horizonte spôsobiť pokles spoločnej európskej meny, menovite porovnanie výkonu ekonomiky USA so slabým vývojom v eurozóne.

Euro posilnilo voči doláru o 0,4 % na 1,2940 USD/EUR a zotavilo sa tak z utorkového 4-mesačného minima na úrovni 1,2843 USD/EUR. Dolár vzrástol voči jenu o 0,2 % na 95,35 JPY/USD. Britská libra poskočila voči doláru o 0,14 % na 1,5116 USD/GBP.

Zo stredoeurópskych mien sa darilo maďarskému forintu, ktorý do 15:04 SEČ vzrástol voči euru o 0,1 % na 305,12 HUF/EUR. Oslabila česká koruna, a to o 0,37 % na 25,685 CZK/EUR. Poľský zlotý stratil 0,17 % a klesol na 4,164 PLN/EUR.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...