Euro v utorok posilnilo voči doláru aj jenu

28.8.2012

NEW YORK 28. augusta (WEBNOVINY) – Euro v utorok prvýkrát za tri dni posilnilo voči americkému doláru, keď ho podporili očakávania ďalších krokov centrálnych bánk v eurozóne aj USA.

Ďalšie smerovanie menovej politiky v USA by mohol naznačiť piatkový prejav šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho.

Dolár by sa mohol dostať pod tlak v prípade, že Bernanke podporí tretie kolo tzv. kvantitatívneho uvoľnenia, teda skupovania aktív za novo vytvorené peniaze.

Trhy zároveň očakávajú, že Európska centrálna banka (ECB) sa vráti k nákupom vládnych dlhopisov, aby zmiernila tlak na obsluhu verejných dlhov problémových štátov eurozóny. K intervenciám ECB na dlhopisových trhoch sa stavia skepticky nemecká centrálna banka.

Člen Výkonnej rady ECB Jörg Asmussen však v pondelok zdôraznil, že nový program banka pripraví tak, aby rozptýlila akékoľvek obavy z financovania štátnych dlhov prostredníctvom tlačenia peňazí.

Euro voči doláru posilnilo o 0,5 % na 1,2567 USD/EUR a voči japonskému jenu o 0,3 % na 98,74 JPY/EUR. Dolár oproti jenu klesol o 0,1 % na 78,63 JPY/USD. Na stredoeurópskych devízových trhoch klesol maďarský zlotý po tom, čo maďarská centrálna banka po vyše dvoch rokoch prekvapujúcu znížila sadzby.

Kľúčová úroková sadzba je aj po znížení o štvrtinu percentuálneho bodu na úrovni 6,75 % najvyššia v celej EÚ a možno očakávať, že banka v snahe o podporu hospodárskeho rastu pristúpi k ďalšiemu uvoľneniu monetárnej politiky.

Poľský zlotý sa zase dostal pod tlak, keď guvernér tamojšej centrálnej banky Marek Belka pripustil možnosť zníženia sadzieb. Maďarský forint do 14:29 SELČ klesol o 1,41 % na 281,5 HUF/EUR a poľský zlotý o 0,61 % na 4,105 PLN/EUR. Česká koruna si voči spoločnej mene polepšila o 0,02 % a obchodovala sa na úrovni 24,816 CZK/EUR.