Euro voči jenu vzrástlo na štvorročné maximum

27.11.2013

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Euro v stredu voči jenu stúplo najvyššie za štyri roky a posilnilo aj oproti doláru v reakcii na to, že konzervatívci nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dosiahli dohodu so sociálnymi demokratmi o vytvorení veľkej koalície. „Veľká koalícia odstraňuje politickú neistotu,“ povedal Arne Lohmann Rasmussen z Danske Bank.

Dodal však, že zisky eura voči doláru budú obmedzené pre perspektívu ďalšieho uvoľnenia menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky a pre očakávanie, že americký Federálny rezervný systém na budúci rok svoje stimuly obmedzí.

Spoločná európska mena, ktorú podporilo aj to, že dôvera nemeckých spotrebiteľov posilnila na šesťročné maximum, si oproti doláru pripísala 0,1 % a stúpla na 1,35765 USD/EUR.

Počas predošlého obchodovania však euro vzrástlo až na 1,3600 USD/EUR, čiže najvyššie od 31. októbra. Oproti jenu euro posilnilo až na 138,16 JPY/EUR. Nad hranicu 138 jenov sa dostalo prvýkrát od októbra 2009. Neskôr euro ustúpilo na 137,95 JPY/EUR.