Euro vzrástlo voči doláru, ten posilnil voči jenu

15.10.2012

LONDÝN 15. októbra (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v pondelok voči doláru posilnila. Vyzeralo to však tak, že kurz eura voči doláru sa pravdepodobne nedostane z úzkeho pásma, v ktorom je v poslednom období, keďže obchodníci, chcú mať jasno, kedy by Španielsko mohlo požiadať o zahraničnú pomoc.

Neistota v otázke, kedy Madrid o finančnú pomoc požiada, v posledných týždňoch odrádza časť investorov od nákupov eura. Zároveň očakávania, že spoločná mena posilní, až Španielsko o núdzovú pomoc požiada, však nedovoľujú hráčom na trhu príliš rátať s oslabovaním eura. Výsledkom je to, že kurz eura voči doláru je od polovice septembra v úzkom pásme 1,28 až 1,31 USD/EUR.

Oproti predošlému obchodovaciemu dňu spoločná európska mena v pondelok voči doláru posilnila o 0,2 % na 1,2975 USD/EUR. Pomohli jej nákupy zo strany štátnych investorov aj zo strany firiem. Dolár však posilnil voči japonskému jenu, a to o 0,3 % na úroveň 78,57 JPY/USD.

Stredoeurópske meny v pondelok posilnili. Maďarský forint stúpol na sedemtýždňové maximum, keďže vzrástli nádeje trhu, že krajina dosiahne dohodu o úvere od Medzinárodného menového fondu (MMF). Do 15:42 SEČ bol forint silnejší o 0,53 %, a to na úrovni 278,77 HUF/EUR.

Poľský zlotý ignoroval údaje o vývoji inflácie, ktoré naznačili pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb. Zlotý si pripísal 0,29 % a vzrástol na 4,089 PLN/EUR. Česká koruna tiež posilnila, a to o 0,21 % na 24,932 CZK/EUR.