Eurofondy sa stávajú synonymom pre korupciu, tvrdí Lipšic

29.10.2013

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Eurofondy sa na Slovensku stávajú synonymom pre korupciu a ich čerpanie je neprehľadné. Na utorkovom brífingu to vyhlásil líder hnutia Nová väčšina – Dohoda Daniel Lipšic.

Nová väčšina preto navrhla desiatku opatrení, ktoré by podľa nich systém zlepšili. Najdôležitejším z nich by bolo zrušenie hodnotiacich komisií na posudzovanie žiadostí a projektov.

„Tie sú najslabší článok v procese rozhodovania, tvoria prostredie pre klientelizmus a často rozhodujú podľa vágnych kritérií,“ skonštatoval člen hnutia Vladimír Škola.

Dôležitými zmenami by malo byť aj sprístupnenie údajov o projektoch verejnosti, či viac peňazí pre malých a stredných podnikateľov. Nová väčšina tiež navrhuje, aby išlo menej peňazí na národné projekty a naopak viac do regiónov a samospráv.

Navrhované zmeny majú podľa členov hnutia zlepšiť čerpanie eurofondov. To je pre Slovensko problémom, v rámci aktuálneho programového obdobia napríklad vyčerpalo zatiaľ menej ako polovicu pridelených prostriedkov. Slovensko preto požiadalo Brusel o výnimku pre predĺženie čerpania, ktorú by mal Európsky parlament schváliť v októbri. „Ak nám ju aj schváli, stále prídeme o stovky miliónov eur. Namiesto toho, aby sme boli odkázaní na výnimky z Bruselu, je potrebné celý systém zjednodušiť,“ skonštatoval Škola.