Eurogroup schválila ďalšiu finančnú pomoc pre Lisabon

9.10.2012

BRUSEL 9. októbra (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny odsúhlasili uvoľnenie ďalšej tranže z úverového programu pre Portugalsko v sume 800 mil. eur.

V stanovisku po stretnutí v Luxemburgu uvádzajú, že krajina tvrdo pracuje na zavedení rozpočtových škrtov a štrukturálnych reforiem.

Ministri sa ďalej zhodli, že Lisabon realizuje reformy rýchlejšie, než sa očakávalo, a je na dobrej ceste splniť svoje ciele. „Eurogroup s potešením konštatuje, že nedávne prípravy portugalskej vlády na návrat na finančné trhy v roku 2013 boli úspešné,“ uvádza sa v stanovisku.

Eurogroup ďalej tvrdí, že víta rozhodnutie portugalskej vlády odstúpiť od plánu zvýšiť odvody zamestnancov v oblasti sociálneho zabezpečenia.

Ďalšiu tranžu v sume 3,5 mld. eur by mala krajina dostať od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) do konca mesiaca.

EÚ a MMF dali Portugalsku ešte začiatkom septembra viac času na splnenie rozpočtových cieľov, keďže ekonomika krajiny upadla do hlbšej recesie. Inšpektori Európskej komisie (EK), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB) zároveň stanovili nový rozpočtový cieľ pre Portugalsko v oblasti deficitu na úrovni 5 % v tomto roku, 4,5 % v budúcom roku a vo výške 2,5 % v roku 2014. Pôvodne sa v rámci podmienok medzinárodnej pomoci Portugalsko zaviazalo, že v tomto roku zníži rozpočtový deficit na 4,5 % a v budúcom roku na úroveň 3 %.