Eurolídri sa dohodli na rámci pre dlhodobý rozpočet Únie

BRUSEL 8. februára (WEBNOVINY) – Lídri Európskej únie sa po pätnásťhodinových rokovaniach v piatok dohodli na rámci pre nový dlhodobý rozpočet 27-členného bloku.

Položili tak základy pre výdavky v sume 960 mld. eur na poľnohospodárstvo, vedecký výskum a podporu medzi členskými štátmi.

Dohoda, ktorá by mala byť podľa predstaviteľov EÚ dokončená neskôr v piatok, sa usiluje o rovnováhu medzi požiadavkami krajín ako Veľká Británia a Holandsko, ktoré chcú úsporný rozpočet, a krajín ako napríklad Francúzsko a Poľsko, ktoré požadujú vyššie výdavky na poľnohospodárske dotácie a infraštruktúru.

„Sme si celkom istí, že máme rámec pre dohodu,“ povedal jeden z predstaviteľov EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. „Dohoda ešte nie je kompletne dokončená, ale cítime, že to bude dnes (v piatok, pozn. red.),“ dodal. Zhodu na rámci pre rozpočet potvrdilo niekoľko diplomatov a iných vyšších predstaviteľov z členských štátov EÚ.

Ďalej tvrdia, že oproti minuloročnému návrhu rozpočtu EÚ na roky 2014 až 2020 je plán výdavkov nižší o 12 mld. eur. Škrty, na ktorých sa v piatok dohodlo, pripadajú najmä na financovanie nových cezhraničných projektov v oblasti dopravy, energetiky a telekomunikácií. V oblasti platov a výhod pre predstaviteľov EÚ by sa malo ušetriť približne 1 mld. eur.

Výdavky na poľnohospodárstvo sa škrtom vyhli a lídri sa dohodli na zvýšenie výdavkov na rozvoj vidieka počas siedmich rokov o 1,5 mld. eur. Dohodu musia ešte podpísať lídri EÚ a musí prejsť Európskym parlamentom (EP), čo môže priniesť problémy, keďže prezident EP už skôr informoval, že nebude akceptovať nadmerné škrty výdavkov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...