Európa a Japonsko klesli, USA so zmiešanými údajmi

5.9.2012

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok oslabil. Negatívne na náladu vplývali slabé údaje z priemyslu USA.

Zvýšili totiž neistotu pred tohtotýždňovým kľúčovým zasadnutím Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorom by mala predstaviť opatrenia pre boj s dlhovou krízou.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 oslabil o 1,1 % na 1 079,12 bodu. Americký Inštitút riadenia zásob (ISM) v utorok informoval, že produkcia amerického priemyslu v auguste ďalej oslabovala a zaostala aj za očakávaniami analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters.

Americký akciový trh ukončil utorňajšie obchodovanie so zmiešanými údajmi. Investori totiž čakajú, či ECB na svojom štvrtkovom zasadnutí predstaví detaily plánu na pomoc vysoko zadlženým štátom eurozóny.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,42 % na 13 035,94 bodu, širší Standard & Poor’s 500 stratil 0,12 % a uzatvoril na 1 404,94 bodu, ale technologický Nasdaq si pripísal 0,26 % a uzatvoril na úrovni 3 075,06 bodu. Indexu Nasdaq pomohli akcie technologickej spoločnosti Apple, ktoré posilnili o 1,5 %.

Firma totiž rozposlala pozvánky na udalosť na 12. septembra, kde sa očakáva, že predstaví svoj najnovší model smartfónu iPhone 5. Na slabšie údaje z priemyslu USA reagovali akcie podnikov Cliffs Natural Resources a U.S. Steel, ktoré oslabili o 6 % resp. 3,4 %.

Japonská burza v stredu klesla a priblížila sa k päťtýždňovému minimu. Slabé údaje z ekonomiky USA totiž zvýšili obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky. Z informácií zverejnených v utorok vyplynulo, že výdavky na stavebníctvo v USA klesli v júli najvýraznejším tempom za posledný rok a produkcia priemyslu v auguste ďalej oslabovala.

Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,1 % na 8 679,82 bodu a oslaboval tak už piaty obchodovací deň v rade. Širší Topix stratil 1,2 % a uzatvoril na úrovni 718,09 bodu. Akcie výrobcu stavebných mechanizmov Komatsu sa prepadli o 3,5 % a spoločnosť Hitachi Construction Machinery oslabila o 3,2 %.