Európa by mohla mať jednotný bankový dohľad už budúci rok

BERLÍN 17. mája (WEBNOVINY) – Európa môže mať jednotný bankový dohľad už v budúci rok v lete, funkčná banková únia sa však nezaobíde bez mechanizmu likvidácie krachujúcich bánk.

Vyhlásil to v pondelok člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen. Regulačný úrad, ktorý nedokáže zatvoriť banku, pretože nevie, čo bude nasledovať, je ako „bezzubý tiger“, povedal Asmussen.

„Potrebujeme všetky prvky bankovej únie – potrebujeme ich v rovine spoločného nástroja a myslím si tiež, že to môžeme zvládnuť do ďalšieho leta, pokiaľ budeme tvrdo pracovať,“ uviedol ďalej predstaviteľ ECB na stretnutí so zahraničnými novinármi v Berlíne.

Na vytvorení bankovej únie sa lídri európskej dvadsaťsedmičky dohodli minulý rok v júni. Podoba a životaschopnosť mechanizmu je však v rámci EÚ predmetom sporov, keď pochybnosti zaznievajú najmä z Nemecka.

Ako prvý krok v rámci budovania bankovej únie by mala Európska centrálna banka (ECB) od polovice budúceho roka prevziať dohľad nad všetkými úverovými ústavmi v EÚ. Zavedenie ďalších pilierov, ktorými sú spoločný fond likvidácie bánk a jednotný systém ochrany vkladov, však zostáva neisté.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble tento týždeň vyzval na „dvojfázový prístup“ k budovaniu fondu na likvidáciu problémových bánk. Vytvorenie rezolučného mechanizmu prostredníctvom zmien v zmluve o EÚ označil za časovo veľmi náročné.

Banková únia by sa preto mala v prechodnom období spoliehať na sieť existujúcich národných fondov. „Namiesto jednotného európskeho rezolučného fondu, ktorého naplnenie by odvetviu trvalo mnoho rokov, by sa takýto model opieral o národné fondy, ktoré už existujú v niekoľkých členských štátoch,“ napísal Schäuble v komentári pre denník Financial Times (FT).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...