Európa na križovatke, lídri budú hovoriť o záchrane eura

Ilustračné foto SITA/APBRUSEL 23. mája (WEBNOVINY) – Hlavy štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie sa v stredu večer stretnú na neformálnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli, kde budú diskutovať o riešeniach pretrvávajúcej krízy v eurozóne a opatreniach na podporu ekonomického rastu.

Nádej, že lídri dospejú k zásadnejšej dohode, je nízka pre rozdielne postoje Francúzska a Nemecka ako dvoch najväčších ekonomík únie.

Očakáva sa, že nový francúzsky prezident François Hollande bude presadzovať emisie spoločných dlhopisov eurozóny, čo podporujú krajiny ako Taliansko a Španielsko, ale aj Európska komisia. Nemecko a iné krajiny však s myšlienkou takzvaných eurodlhopisov nesúhlasia.

Neformálny summit by mal položiť základy pre riadne, júnové zasadnutie Európskej rady zamerané na prijatie rozhodnutí v rámci konsolidácie rozpočtovej a rastovej stratégie. Stredajšiemu stretnutiu budú v popoludňajších hodinách predchádzať samostatné rokovania socialistických a konzervatívnych lídrov EÚ.

Hollande by sa mal taktiež krátko pred odletom do Bruselu stretnúť so španielskym premiérom Marianom Rajoyom. Pred začiatkom summitu sa v Bruseli očakávajú odborárske protesty.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...