Európa odmieta Schäubleho dvojfázový prístup k bankovej únii

FRANKFURT, BRUSEL, MADRID 14. mája (WEBNOVINY) – Predstavitelia EÚ a členských krajín v pondelok odmietli víkendový návrh nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho naštartovať európsku bankovú úniu vo dvoch „fázach“ a vyzvali, aby mechanizmus odštartoval naraz.

„Banková únia je testom dôveryhodnosti Európskej únie. Je nevyhnutné, aby sme sa držali dohodnutého kalendára príprav bankovej únie a urobili všetky kroky potrebné na to, aby sme zabezpečili rodinám a drobným podnikateľom prístup k úverom,“ povedal novinárom španielsky premiér Mariano Rajoy po stretnutí so svojím portugalským kolegom Pedrom Passosom Coelhom.

Aj portugalský premiér podporil Rajoyovu výzvu k posunu v najambicióznejšej reforme, ktorá vzišla z európskej dlhovej krízy. Urýchlené konanie žiada aj Francúzsko. „Musíme konať rýchlo, tak rýchlo ako sa len dá, a dosiahnuť celkovú bankovú úniu,“ povedal pred stretnutím ministrov financií eurozóny francúzsky minister Pierre Moscovici.

Schäubleho návrh odmietol aj člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Jörg Asmussen. Banková únia podľa neho musí mať za cieľ zabezpečiť európsky bankový systém proti dôsledkom budúcich kríz, čo sa dá len spoločným postupom. „Všetky nástroje by mali byť pripravené na spustenie spolu s celoeurópskym bankovým dozorom,“ povedal Asmussen nemeckému denníku Die Welt.

Predseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem pripustil, že Nemecko kladie pochopiteľné otázky, ktorými sa bude treba zaoberať. „Neviem však, prečo by nám to malo brániť v pokroku pri príprave bankovej únie,“ povedal pred stretnutím ministrov Dijsselbloem.

Kritici Berlína tvrdia, že Nemecko sa len snaží oddialiť rozhodovanie o spoločnom postupe pri riešení problémov bánk na obdobie po septembrových parlamentných voľbách, keďže vláda kancelárky Merkelovej musí bojovať s rastúcou nespokojnosťou Nemcov s neustálym zachraňovaním európskych bánk a štátov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...