Európa si buduje nový Berlínsky múr, varuje Fínsko

23.8.2012

ŠTOKHOLM 23. augusta (WEBNOVINY) – Fínsky minister pre európskej záležitosti Alexander Stubb vo štvrtok varoval pred pokusmi postaviť nový Berlínsky múr, ktorý podľa neho v novej podobe Európe reálne hrozí.

Dôvodom je dlhová kríza v eurozóne a úvahy o rozdelení spoločnej menovej únie na severnú a južnú časť. Stubb je v tejto súvislosti presvedčený o zotrvaní Grécka v eurozóne a taktiež verí, že Helsinki nebudú na pomoci Aténam tratiť.

„Európa bola rozdelená takmer 50 rokov na východ a západ a je nezmysel deliť ju dnes na sever a juh. Nechceme nový Berlínsky múr,“ povedal fínsky minister, podľa ktorého sa Gréci postavia na vlastné nohy.

„Splatia svoje dlhy. Pracujú na tom v dlhodobom horizonte,“ dodal minister Fínska, ktorého politickí predstavitelia zverejňujú v posledných týždňoch navzájom si odporujúce vyjadrenia.

Na jeho slová neskôr nadviazal nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, podľa ktorého „netreba zabúdať, že sme komunitou hodnôt a že patríme dokopy, nie iba východ a západ, ale aj sever a juh“.

Westerwelle v tejto súvislosti povedal, že fiškálnu disciplínu jeho krajina nevyžaduje, aby niekoho v Európskej únii mohla obviňovať.

„Žiadame ju, pretože všetci vieme, že je to východisko z krízy. Nemôžeme bojovať proti dlhom uľahčením si to a robením ďalších dlhov,“ povedal šéf nemeckej diplomacie.