Európa a USA posilnili, Japonsko oslabilo

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok vzrástol na takmer šesťmesačné maximum po tom, ako počas troch obchodovacích dní oslabil. Dobré ekonomické správy z USA a to, že grécki politici sa dohodli na balíčku úsporných opatrení, podnietili investorov, aby nakupovali akcie podnikov závislých od ekonomického cyklu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si pripísal 0,3 % a uzavrel na úrovni 1 073,53 bodu.

Trhu čiastočne pomohla správa o tom, že počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň nečakane klesol, čo poukázalo na zlepšovanie situácie na americkom trhu práce. Belgická finančná skupina KBC poskočila o 8,2 % po tom, ako uviedla, že do roku 2013 musí vrátiť iba dve tretiny štátnej pomoci. Spoločnosť GDF Suez však oslabila o 4,8 %, keďže zápasí s problémom príliš veľkej kapacity a prísnej regulácie na európskych trhoch s plynom a snaží sa obmedziť svoje dlhy.

Americký akciový trh mierne vzrástol, pričom posilňoval už tretí deň. Pomohla mu správa o poklese počtu nových nezamestnaných aj informácia o tom, že v Grécku dosiahli dohodu, ktorá má krajine zabezpečiť poskytovanie zahraničnej pomoci. Pochybnosti o tom, či Grécko úplne zrealizuje sľúbené úsporné opatrenia, však spôsobila to, že investori boli váhaví. Navyše dlhšie trvajúci rast trhu tiež spôsobil, že investori sa zdráhali agresívne nakupovať bez toho, aby sa objavil významný katalyzátor.

Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,05 % na 12 890,46 bodu, index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 0,15 % na 1 351,95 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0,39 % a posilnil na 2 927,23 bodu. Akcie firmy Apple poskočili o 3,5 %, ale rast technologického sektora brzdila firma Cisco Systems Inc, ktorá oslabila o 2,1 %, keďže jej prognóza investorov príliš nepresvedčila. Spoločnosť PepsiCo Inc klesla o 3,7 %, pretože tento výrobca nápojov zverejnil prognózu pre rok 2012, ktorá bola tiež slabšia, ako sa očakávalo.

Japonský akciový trh v piatok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol pod hranicu 9 tis. bodov, odpísal si 0,6 % a uzavrel na úrovni 8 947,17 bodu. Širší index Topix oslabil o 0,7 % na 779,07 bodu. Na trhu prevážila opatrnosť, hoci grécki lídri sa dohodli na podmienkach, ktoré musia splniť, aby dostali zahraničnú pomoc. Ministri financií eurozóny však Atény vyzvali, aby sa zaviazali k ďalším reformám.

„Domáci investori by radšej vyberali zisky pred tým, ako sa v marci budú zverejňovať hospodárske výsledky podnikov,“ povedal Yutaka Miura, analytik spoločnosti Mizuho Securities. V piatok investori vyberali zisky z akcií bánk, keďže sektor tento rok posilnil o viac ako 12 %. Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial Group a Mizuho Financial Group si odpísali 1,6 až 2,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...