Európa v napätí, nemecký súd v stredu rozhodne o eurovale

BERLÍN 11. septembra (WEBNOVINY) – Nemecký ústavný súd v utorok zamietol návrh na odklad rozhodnutia o záchrannom fonde eurozóny.

Sud konštatoval, že verdikt o zákonnosti Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ vynesie podľa plánu v stredu o 10:00 SELČ.

Mimoriadnu sťažnosť podal cez víkend euroskeptický poslanec z radov vládnych konzervatívcov Peter Gauweiler.

Politik žiada, aby súd odložil rozhodnutie o ústavnosti ESM dovtedy, kým Európska centrálna banka nezruší plán neobmedzených nákupov dlhopisov problémových štátov eurozóny.

ECB minulý týždeň oznámila, že bude na sekundárnych trhoch v neobmedzenom množstve vykupovať dlhopisy s kratšou splatnosťou, aby problémovým krajinám eurozóny, akými sú Španielsko a Taliansko, zmiernila náklady na nové pôžičky.

Banka však zasiahne iba v prípade, že dotknuté krajiny najskôr požiadajú o pomoc z krízových fondov eurozóny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...