Europarlament žiada pozastaviť prístup USA k bankovým údajom

23.10.2013

ŠTRASBURG 23. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú na pozastavenie platnosti dohody s USA týkajúcej sa prístupu k bankovým údajom v rámci boja proti terorizmu.

Reagovali tak na informácie o údajnom sledovaní medzibankovej komunikácie v Európe americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA). Podľa zverejnenej tlačovej správy nezáväzné uznesenie v pléne podporilo 280 poslancov, zatiaľ čo 254 hlasovalo proti a 30 sa zdržalo.

Parlament priznáva, že proti Američanom nemôže priamo zakročiť, na výzvu by však mala zareagovať Európska komisia. Podľa správy tiež poslanci vyjadrili poľutovanie nad tým, že „ani jeden členský štát (EÚ) nezačal vyšetrovanie údajného nezákonného prístupu úradov USA“.

Uznesenie ich preto vyzýva, aby škandál okolo získavania údajov z medzibankovej siete SWIFT nechali vyšetriť Centrom Europolu pre boj proti počítačovej kriminalite. Podozreniami by sa mal naďalej zaoberať aj Výbor EP pre občianske slobody.

Dohoda o „spracovávaní a odovzdávaní údajov o finančných transakciách z EÚ do Spojených štátov pre účely Programu sledovania financovania terorizmu“ platí od roku 2010, pričom prísne vymedzuje podmienky prístupu k bankovým údajom Európanov. „Pokiaľ by sa podozrenia ukázali ako pravdivé, znamenalo by to jednoznačné porušenie,“ uvádza EP.