Európe hrozí stagnácia, potrebuje veľké ekonomické reformy

MONTREAL 22. mája (WEBNOVINY) – Ak Európa neurobí veľké reformy a nepoučí sa z japonského príkladu, hrozí jej desaťročie ekonomickej stagnácie.

Vyhlásil to v utorok guvernér kanadskej centrálnej banky Mark Carney, ktorý má prebrať vedenie britskej centrálnej banky (BOE).

„V európskom finančnom systéme pretrvávajú hlboké problémy. Bez trvalých a zásadných reforiem hrozí dekáda stagnácie. Európa by sa mala poučiť z japonského príkladu toho, aké riziká so sebou nesú polovičaté riešenia,“ povedal Carney vo svojom poslednom vystúpení na súčasnej funkcii. Dodal, že úspech alebo zlyhanie masívnych menových stimulov Tokia – ktoré označil za „odvážny experiment“ – ovplyvní aj výhľad svetovej ekonomiky na nasledujúce roky.

Európske hospodárstvo je v recesii a drží ho tam aj snaha o fiškálne úspory, nízka miera istoty a prísne úverové podmienky, povedal Carney. Ako jednu z najvýznamnejších potrebných reforiem menoval vytvorenie bankovej únie v eurozóne. K britskej ekonomike a svojmu budúcemu pôsobeniu v BOE sa nevyjadril. Na neskoršej tlačovej konferencii však vyhlásil, že nepredpokladá, že on ako osoba bude mať priveľké rozhodovacie právomoci pri schvaľovaní opatrení britskej menovej politiky. Na pozíciu guvernéra BOE Carney nastúpi 1. júla.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...