Európe hrozia častejšie výpadky, spotreba sa zdvojnásobí

12.7.2012

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – V horizonte 20 rokov sa riziko masívneho výpadku elektrického prúdu v Európe zvýši o polovicu. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila spoločnosť PwC.

Ako uvádza štúdia, spotreba energie sa do roku 2030 takmer zdvojnásobí, a tým pádom bude narastať aj záťaž, s ktorou sa budú musieť prenosové siete vyrovnať.

„Stopercentne vylúčiť riziko výpadku prúdu nie je možné ani v Českej Republike,“ uviedol Tomáš Bašta, partner PwC Česká republika zodpovedný za sektor energetiky.

„Českú prenosovú sieť treba posilniť, aby spĺňala náročnejšie bezpečnostné parametre. Keďže sme súčasťou prepojenej európskej sústavy, riešenie by sa malo hľadať na európskej úrovni,“ dodal Bašta.

Podľa jeho slov sú zdrojom záťaže hlavne rýchlo pribúdajúce veterné elektrárne po celej Európe. Z energetických spoločností, ktoré sa na prieskume zúčastnili až 80 percent očakáva, že do roku 2030 bude obnoviteľná energia konkurencieschopná aj bez toho, aby bola podporovaná štátnymi dotáciami.

Viac než 60 percent spoločností si myslí, že výrazný vplyv na zvýšenie spotreby energie bude mať aj rozmach predaja elektromobilov vo svete. V súčasnosti globálny palivový mix tvoria až z dvoch tretín fosílne palivá. Podľa spomínanej štúdie bude ich postavenie v budúcnosti postupne slabnúť.