Europoslanci sa búria, Argentíne hrozia odvetou

20.4.2012

ŠTRASBURG 20. apríla (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) v piatok odsúdil zámer Argentíny znárodniť energetickú spoločnosť YPF, ktorej väčšinovým vlastníkom je španielsky koncern Repsol, a vyzval Európsku komisiu, aby zvážila odvetné opatrenia.

Rezolúciu, ktorá vyjadruje poľutovanie nad „jednostranným a svojvoľným“ rozhodnutím argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerová, poslanci schválili v pomere 458 ku 71.

Dokument vyzýva Brusel, aby v prípade Argentíny zvážil „čiastočné pozastavenie platnosti“ preferenčných ciel a zabránil tak „opakovaniu takejto situácie“.

Európska komisia by však podľa neho mala využiť „všetky vhodné nástroje na urovnanie sporu“ v rámci Svetovej obchodnej organizácie a skupiny G20. Postup voči Argentíne by mal byť aj témou zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie, ktoré sa v pondelok uskutoční v Luxemburgu.

Fernándezová v pondelok oznámila, že Buenos Aires sa chystá vyvlastniť 51-percentný podiel Španielov v spoločnosti YPF. Kontroverzný zámer už stihla kritizovať aj Európska komisia, možnosti nátlaku na Argentínu sú však zrejme obmedzené.