Európska banka chce dostať úvery k malým a stredným firmám

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) hľadá spôsoby, ako dostať úvery k malým a stredným firmám v krajinách, ktoré najviac zasiahla dlhová kríza.

Šéf ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po tom, ako banka znížila úrokové sadzby o 25 bázických bodov na rekordné minimum 0,5 %, povedal, že ECB sa rozhodla konzultovať s ďalšími európskymi inštitúciami o iniciatíve podporiť funkčnosť trhu s ABS (Asset-backed securities), čiže cenných papierov krytých aktívami. Podľa ekonómov a analytikov by pri tom zohrala kľúčovú úlohu Európska investičná banka.

Zatiaľ, čo sa napätie na finančných troch v posledných mesiacoch zmiernilo a banky regiónu majú ľahší prístup k finančným zdrojom, dostupné údaje naznačujú, že banky stále nie sú pripravené požičiavať spoločnostiam. Terajšia slabá dynamika úverovania podľa Draghiho „odráža súčasnú fázu hospodárskeho cyklu, zvýrazňuje úverové riziko a prebiehajúce úpravy súvah finančného a nefinančného sektora“.

ECB vo štvrtok rozhodla o znížení svojej hlavnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 0,5 %. Stalo sa tak prvýkrát za 10 mesiacov. V prospech rozhodnutia ECB podľa analytikov hovorila pretrvávajúca recesia a prudko klesajúca inflácia.

Viceprezident banky Vitor Constancio koncom mesiaca vyhlásil, že ECB je pripravená konať, ak sa situácia v ekonomike zhorší, pričom stále existuje priestor na zníženie sadzieb. Miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v apríli rekordnú úroveň 12,1 %. Inflácia zároveň klesla na 1,2 %, čo je najväčší prepad za posledné štyri roky. Cieľovú infláciu pre menovú úniu ECB stanovila na úrovni tesne pod 2 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...