Európska banka je spokojná s plánom záchrany gréckych bánk

ATÉNY 22. novembra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) je spokojná s plánom rekapitalizácie gréckych bánk, ktorý je kľúčovou súčasťou medzinárodnej pomoci pre zadlženú krajinu. Banka to vyhlásila v stredu.

Atény pred časom odhalili dlho očakávané detaily z eurovalu financovaného plánu v hodnote 50 miliárd eur, ktorého cieľom je doplnenie kapitálu živoriacich gréckych bánk. Tie prišli takmer o všetok svoj kapitál pri obrovských stratách spôsobených pri zámene štátneho dlhu a postupujúcim znehodnocovaním úverov.

Životaschopné banky majú podľa záchranného plánu vydať zameniteľné obligácie a akcie s hodnotou 50 % ich priemernej hodnoty 50 dní pred ponukou.

Ak súkromní investori nenakúpia aspoň desatinu týchto akcií, banky sa dostanú pod kontrolu špeciálneho investičného fondu HFSF, ktorý nakúpi väčšinu inventára za financie z medzinárodnej pomoci.

„ECB víta návrh zákona o rekapitalizácii. Myslíme si, že navrhnutý rámcový systém poskytne vhodnú motiváciu pre grécke bankové domy na to, aby čo najskôr opustili systém štátnej pomoci,“ informovala banka.

Záchranný plán Atény použijú na obnovenie kapitálu štyroch najväčších poskytovateľov úverov v Grécku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...