Európska centrálna banka bude skupovať dlhopisy ponovom

28.8.2012

HAMBURG 28. augusta (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) pripraví nový program skupovania dlhopisov tak, aby rozptýlila akékoľvek obavy z toho, že bude financovať štátne dlhy prostredníctvom tlačenia peňazí.

Vyhlásil to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen, pričom komentár adresuje obavám nemeckej centrálnej banky.

Nepovedal, kedy banka spustí nákup dlhopisov, dal však jasne najavo, že vstúpi do platnosti aj napriek opozícii nemeckej centrálnej banky (Bundesbank). Nový program zabezpečí, že vlády, ktorých dlhopisy ECB nakúpi, neupustia od reforiem, uvádza ďalej.

„V rámci nového programu bude ECB nakupovať iba dlhopisy s krátkou dobou splatnosti,“ tvrdí Asmussen a zároveň dodal, že ECB stále pracuje na technických a prevádzkových detailoch plánu. ECB čelí tlaku, aby sa viac angažovala v boji proti dlhovej kríze v eurozóne.

Financovanie by mohlo byť návykové

Vlády členských štátov medzitým rokujú o právnych a politických prekážkach, ktoré im bránia v spoločnom postupe. Bundesbank však chce rolu ECB obmedziť.

Podľa Asmussena by mali záchranné fondy eurozóny pred tým, ako zakročí ECB, intervenovať na primárnych dlhopisových trhoch krajín, ktoré požiadajú o pomoc. Táto pomoc by bola podmienená dodatočnými ekonomickými reformami.

Guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann kritizoval plánované nákupy dlhopisov problémových štátov eurozóny, ktoré zvažuje ECB.

Takáto politika znamená riziko financovania štátnych dlhov prostredníctvom tlačenia peňazí, čo by sa mohlo stať pre problémové štáty návykovým, povedal Weidmann v rozhovore, ktorý zverejnil v nedeľu týždenník Der Spiegel.

„Takáto politika má podľa mňa blízko k financovaniu štátov prostredníctvom tlačiarenských strojov,“ povedal šéf nemeckej centrálnej banky. „V demokraciách by mali o takomto rozsiahlom zdieľaní rizík rozhodovať parlamenty, a nie centrálne banky,“ zdôraznil Weidmann.

Podrobnosti budú známe v septembri

Očakáva sa, že podrobnosti o plánovaných nákupoch dlhopisov zverejní prezident ECB Mario Draghi 6. septembra po zasadnutí Rady guvernérov ECB. Draghi už začiatkom tohto mesiaca potvrdil, že Weidmann mal voči plánu výhrady.

Financovanie vládnych dlhov má ECB zakázané a Weidmannov predchodca vo funkcii šéfa nemeckej centrálnej banky Axel Weber sa minulý rok vzdal funkcie na znak nesúhlasu s existujúcim programom nákupu aktív, ktorý ECB v súčasnosti nevyužíva. „Nemali by sme podceňovať riziko, že financovanie prostredníctvom centrálnej banky sa môže stať návykovým ako droga,“ varoval šéf Bundesbanky.