Európska centrálna banka bude vykonávať bankový dozor v EÚ

16.10.2013

LUXEMBURG 16. októbra (WEBNOVINY) – Ministri financií krajín EÚ v utorok odsúhlasili právomoci Európskej centrálnej banky (ECB) pri vykonávaní dozoru nad bankovým systémom v eurozóne.

Nemecko však nesúhlasí s tým, akým spôsobom sa majú krajiny postaviť k problémovým bankám.

Ministri definitívne odsúhlasili, aby sa ECB stala regulačným orgánom. Veľká Británia stiahla výhrady, ktoré voči tomuto plánu mala. Britskí predstavitelia sa totiž obávali, že nové kompetencie ECB ohrozia britskú kontrolu nad finančným centrom v Londýne.

„Napísali sme dejiny v oblasti regulácie,“ povedal eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier. „Toto je významný krok, začiatok novej éry regulácie v eurozóne,“ dodal.

Nemecko však zabrzdilo rozhovory o tom, ako by mal fungovať systém platieb za zachraňované a zatvorené banky. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble takmer úplne zmietol nádeje na to, že by Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) pomáhal bankám priamo a bez toho, aby mali vlády v krajinách zodpovednosť za splatenie pomoci. Takýto krok nateraz podľa jeho slov „nie je pravdepodobný“. Hlavnú prekážku priamej pomoci bankám Schäuble objasnil na príklade Írska. V jeho dejinách sa totiž objavili prípady, keď občania odmietli európske iniciatívy v referende. „V Nemecku potrebujeme zmenu legislatívy. To by mohlo byť náročné, rovnako ako referendum v Írsku,“ uviedol nemecký minister financií.