Európska centrálna banka nezachráni márnotratné štát

FRANKFURT 11. júna (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) nebude používať program nákupu štátnych dlhopisov na to, aby zachraňovala márnotratné štáty pred platobnou neschopnosťou, ale iba na záchranu eura.

V pondelok to vyhlásil prezident banky Mario Draghi.

„ECB sa zaväzuje, že ak nastane kríza dôvery v euro, ktorá bude ohrozovať solventnosť štátov na najzákladnejšej úrovni, budeme pripravení zakročiť. Nemienime však robiť opatrenia na záchranu solventnosti krajín, ktoré sa budú správať márnotratne,“ povedal Draghi v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF.

Banka potenciálne neobmedzený program nákupu obligácií nazvaný Outright Monetary Transactions (OMT) ohlásila v septembri s cieľom znížiť úverové náklady krajín postihnutých krízou a ochrániť euro. Program pomohol v priebehu uplynulých mesiacov upokojiť trhy, hoci ho doteraz nik nevyužil.

Možnosť nákupu dlhopisov prostredníctvom ECB však vzbudila obavy v Nemecku, ktoré by ako najväčší akcionár banky bolo najviac vystavené potenciálnym rizikám programu. Berlín preto program napadol na súde a súdne pojednávania, ktoré by mali určiť, či program porušuje ústavou vyžadovanú zvrchovanú kontrolu parlamentu nad otázkami rozpočtu, budú v utorok a stredu. Rozhodnutie v prípade sa však pred nemeckými voľbami, ktoré sú naplánované na 22. septembra, neočakáva.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...