Európska centrálna banka sa k ohláseným úrokom nezaviazala

MNÍCHOV 11. júla (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) tým, že prisľúbila udržiavať úrokové sadzby na nízkej úrovni dlhšie obdobie, sa „nepripútala k sťažňu“ a mohla by úroky zdvihnúť, ak sa objavia inflačné tlaky.

Vyhlásil to vo štvrtok predstaviteľ ECB Jens Weidmann, ktorý je zároveň šéfom nemeckej centrálnej banky.

ECB sa pred týždňom vzdala svojej tradičnej politiky, ktorá spočíva v tom, že sa nikdy nezaväzuje k nejakej budúcej výške úrokov.

Banka totiž uviedla, že jej úrokové sadzby budú na terajšej alebo nižšej úrovni „dlhšie obdobie“. Prvýkrát tak povedala, aké sadzby v budúcnosti plánuje udržiavať.

Weidmann, ktorý je rozhodným obrancom udržiavania primerane nízkej inflácie ako úlohy ECB, zdôraznil, že banka svoj postoj v oblasti menovej politiky podmienila ekonomickým vývojom. „Nie je to absolútny záväzok do budúcnosti,“ konštatoval v prejave v Mníchove. „Rada guvernérov ECB neurobila to, že by sa jednoducho ako Odyseus pripútala k sťažňu,“ poznamenal.

Hoci očakávanie ECB, že úroky zostanú nízke, odôvodňuje slabé ekonomické prostredie, Weidmann povedal, že minulotýždňový krok banky „nie je historickou zmenou v komunikácii o menovej politike.“ Skôr išlo len o snahu načrtnúť budúcnosť trochu viac v čase vysokej neistoty, dodal.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...