Európska centrálna banka zrejme zníži úrokové sadzby

FRANKFURT 2. mája (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne vo štvrtok zníži svoju hlavnú úrokovú sadzbu.

Viacerí analytici v prieskume agentúry Reuters vyslovili predpoklad, že banka na svojom štvrtkovom zasadnutí zníži úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov zo súčasnej úrovne 0,75 %.

Stalo by sa tak prvýkrát za 10 mesiacov, v prospech takéhoto kroku však podľa analytikov hovorí pretrvávajúca recesia a prudko klesajúca inflácia.

ECB má ešte stále priestor na zníženie úrokových sadzieb a je pripravená konať, ak sa ekonomická situácia zhorší, povedal koncom apríla aj viceprezident banky Vitor Constancio. Zopakoval tak slová šéfa banky Maria Draghiho zo začiatku roka, pričom dodal, že situácia sa bohužiaľ naozaj vyvíja nepriaznivo.

Miera nezamestnanosti v apríli dosiahla rekordnú úroveň. Inflácia zároveň klesla na 1,2 % čo je najväčší pokles za posledné štyri roky a hlboko pod dvojpercentným cieľom ECB.

Hospodársky dopad zníženia úrokových sadzieb ECB je však otázny a nie všetky krajiny ho podporujú. Ak by sa ECB pozerala iba na Nemecko, musela by sadzby naopak zvýšiť, povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podporili ju aj poisťovne a sporiteľne, ktoré sú v Nemecku dominantným typom bánk, s argumentom, že ekonomický dopad uvoľnenejšej menovej politiky ECB nebude významný, podkope však úspory, ktoré sú potrebné na ochranu starnúcej nemeckej populácie.

Štáty na južnej periférii eurozóny majú opačný názor, a to aj napriek tomu, že sa u nich súčasné extrémne nízke úrokové sadzby dosiaľ veľmi neprejavili. Banky v južnej Európe totiž pre vyššie náklady na financovanie a úverové riziká podnikateľom a domácnostiam za pôžičky účtujú vyššie poplatky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...