Európska komisia chce na jar dokončiť vyšetrovanie Gazpromu

4.11.2013

VILNIUS 4. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) očakáva, že protimonopolné vyšetrovanie ruského plynárenského gigantu Gazprom ukončí na jar budúceho roku.

Uviedol to v pondelok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger, podľa ktorého si vyšetrovanie na úrovni expertov vyžaduje ešte niekoľko mesiacov.

Tvrdenia ruského štátneho monopolu, že komisia chce politicky motivovaným vyšetrovaním dosiahnuť zníženie cien plynu v EÚ, eurokomisár odmietol.

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia minulý mesiac uviedol, že komisia je pripravená obviniť ruský plynárenský monopol Gazprom zo zneužívania dominantnej pozície na trhu. Pokiaľ EK príde k záveru, že firma porušovala protimonopolnú legislatívu EÚ, môže jej vymerať pokutu až vo výške 15 mld. USD. Komisia začala vyšetrovať Gazprom pred vyše rokom. Podľa nej existuje podozrenie, že najväčší svetový producent plynu bráni spriechodneniu tokov plynu medzi členskými krajinami EÚ a ich snahe o diverzifikáciu zdrojov dodávok.

Gazprom tiež možno účtuje krajinám neférové ceny plynu tým, že ich viaže na svetové ceny ropy. Komisia už pripravuje vyhlásenie, v ktorom bude informovať Gazprom o svojich námietkach, povedal Almunia na konferencii v litovskej metropole Vilnius. Vyšetrovanie podľa skorších vyjadrení komisie zahŕňa Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko.

Gazprom vlani dosiahol tržby v objeme 148 mld. USD. Za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže môže komisia firmám vymerať pokutu až do výšky 10 % ich celoročných tržieb. Vzťahy medzi EÚ a Moskvou sú v otázkach energetickej politiky v posledných rokoch napäté. Členské štáty únie hľadajú nové zdroje dodávok a Rusko vyjadruje nespokojnosť so snahou únie liberalizovať európsky trh požiadavkou, aby sa dodávatelia plynu vzdali kontroly nad prepravnou infraštruktúrou.