Európska komisia navrhne zrušiť clá na letecké palivá

18.10.2013

BRUSEL 18. októbra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) navrhne zrušiť s účinnosťou od 1. januára clá na dovoz leteckých pohonných látok.

Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené s problematikou.

Návrh komisia predloží v pondelok a očakáva, že zástupcovia členských štátov ho schvália, uviedol pre agentúru Reuters predstaviteľ EÚ, ktorý si želala zostať v anonymite. „Našli sme technické riešenie,“ dodal. Letecké palivá sú v súčasnosti v EÚ oslobodené od ciel.

Komisia v júni uviedla, že dovoz leteckých pohonných látok z oblasti Blízkeho východu bude s účinnosťou od začiatku budúceho roka podliehať clu 4,7 %. Dôvodom pre zavedenie ciel malo byť vlaňajšie rozhodnutie vyňať štáty Perzského zálivu zo Všeobecného systému colných preferencií (GSP), v rámci ktorého EÚ ponúka zvýhodnenia rozvojovým krajinám. Členské štáty radu pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC) sa totiž podľa klasifikácie Svetovej banky (SB) zaradili medzi krajiny s vyššími strednými príjmami.

Dopyt po leteckých pohonných látkach v Európe minulý rok zodpovedal úrovni 1,2 mil. barelov denne. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) jednu tretinu európskej spotreby zabezpečili dovozy, najmä z oblasti Blízkeho východu. India do krajín EÚ vlani exportovala v priemere 57 500 barelov denne, uviedla agentúra Reuters.