Európska komisia privítala reformu španielskych bánk

14.5.2012

BRUSEL 14. mája (WEBNOVINY) – Európska komisia počas víkendu privítala plán reformy španielskych bánk.

Kroky ako zvýšenie rezerv pre prípad budúcich strát, vyčlenenie problémových aktív alebo nezávislé hodnotenie bilančných výkazov sú kľúčové pre obnovenie dôvery v stabilitu bankového sektora krajiny, uviedol v nedeľu eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Komisia bude so španielskymi úradmi pri reforme úzko spolupracovať, dodal komisár a zdôraznil že prípadné poskytnutie štátnej pomoci bankám si vyžaduje schválenie zo strany európskych regulačných úradov.

Španielska vláda v piatok predstavila reformu bankového sektora, v rámci ktorej nariadila bankám zvýšiť rezervy na krytie rastúcich strát z toxických úverov súvisiacich so sektorom nehnuteľností o 30 mld. eur.

Už vo februári vláda prikázala navýšiť rezervy a kapitál o 54 mld. eur. Banky, ktoré nedokážu zvýšiť prostriedky z vlastných zdrojov, dostanú od vlády 5-ročné úvery, avšak s dvojnásobne vyšším úrokom, ako majú porovnateľné vládne dlhopisy.

Vláda v Madride tvrdí, že krajina nenalieva peniaze do bánk, iba im poskytne úvery, cez ktoré by v prípade ich nesplatenia získala v bankách majetkovú účasť. Španielske banky celkovo vo svojich súvahách evidujú problémové úvery a aktíva v sume viac ako 184 mld. eur.