Európska komisia Taliansku neschválila vyšší cieľový deficit

BRUSEL 26. marca (WEBNOVINY) – Nedávne rozhodnutie Talianska zvýšiť cieľový rozpočtový deficit na rok 2013 nemá podporu Európskej komisie (EK) a znamená, že pre Rím bude ťažšie opustiť procedúru nadmerného deficitu.

Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroj z prostredia komisie. Taliansko minulý týždeň prudko zvýšilo cieľový rozpočtový schodok na 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) zo skoršieho odhadu 1,8 % HDP.

Za rok 2012 Taliansko vykázalo deficit verejných financií tesne pod 3-percentným maastrichtským limitom EÚ.

„S deficitom na takejto úrovni by sa Taliansko ocitlo v hraničnej situácii, ktorá by sťažila možnosť predložiť argumenty v prospech ukončenia procedúry nadmerného deficitu,“ uviedol zdroj.

Odchádzajúca vláda premiéra Maria Montiho naznačila, že k zvýšeniu cieľového deficitu pristúpila na základe predchádzajúceho súhlasu EK, zdroj blízky eurokomisárovi pre hospodárske a menové záležitosti Ollimu Rehnovi však podľa agentúry Reuters túto verziu spochybnil.

Komisia umožňuje vyššiu flexibilitu pri znižovaní rozpočtových cieľov v prospech porastových opatrení krajinám, „ktoré sa nenachádzajú v procedúre nadmerného deficitu, čo nie je prípad Talianska,“ konštatoval zdroj.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...