Európska únia bude s Japonskom rokovať o voľnom obchode

29.11.2012

BRUSEL 29. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia začne rokovania s Japonskom o vytvorení zóny voľného obchodu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia predstaviteľov EÚ.

Komisia má na tento krok mandát po tom, čo ho odobrili členské štáty únie. Cestu k začatiu rozhovorov umožnilo vyriešenie námietok európskych výrobcov automobilov, ktorí vyjadrovali obavy, že dohoda bude mať negatívne dopady na odvetvie.

Dohoda by spojila obchodných partnerov, ktorí spolu zodpovedajú za dve tretiny produkcie svetovej ekonomiky a podľa agentúry Reuters vytvorí iba v Európe 400 tis. pracovných miest.

Vytvorenie zóny voľného obchodu si však vyžaduje komplexné rokovania, ktoré môžu potrvať niekoľko rokov.

Obavy z ohrozenia automobilového priemyslu vyjadrovali Francúzsko a Taliansko a vláda v Paríži súhlasila s rokovaniami až po tom, čo dostala záruky ochrany pred potenciálne vystupňovanou konkurenciou z Japonska, uviedol podľa agentúry Reuters nemenovaný predstaviteľ EÚ.

Japonsko je tretí najväčší obchodný partner EÚ po Spojených štátoch a Číne. Hodnota vzájomnej obchodnej výmeny medzi úniou a Japonskom predstavuje podľa Eurostatu viac ako bilión eur.