Európska únia chce ohraničiť odmeny bankárov

BRUSEL 28. februára (WEBNOVINY) – Európska únia chce obmedziť bonusy pre bankárov na výšku ich platu. Dohodli sa na tom vo štvrtok zástupcovia členských štátov európskej dvadsaťsedmičky a Európskeho parlamentu po nočných rokovaniach v Bruseli.

Novým pravidlám majú od budúceho roku podliehať všetky banky so sídlom v Európskej únii bez ohľadu na krajinu pôvodu, ako aj európske úverové ústavy pôsobiace v zahraničí. So súhlasom väčšiny akcionárov bude možné odmeny bankárov zvýšiť až na dvojnásobok platu.

„Nebudú výnimky. Bude to platiť pre všetky banky vo vnútri a mimo Európskej únie a všetky zahraničné banky vo vnútri Európskej únie,“ uviedol rakúsky europoslanec Othmar Karas, ktorý pomáhal vyrokovať dohodu. Podľa agentúry Reuters to v praxi znamená, že jednotným limitom budú podliehať napríklad zamestnanci Deutsche Bank v New Yorku, ako aj bankári americkej Goldman Sachs vo Frankfurte alebo Londýne.

Verejnosť v EÚ, ktorá sa spamätáva z následkov globálnej finančnej krízy z roku 2008, pravdepodobne zavedenie limitov pre bankárov privíta. Dohoda však znamená sklamanie pre Veľkú Britániu, ktorá sa ohraničeniu bonusov dlhodobo snaží zabrániť.

Nová regulácia zasiahne najtvrdšie finančnú metropolu Londýn, kde pracuje v bankovníctve a príbuzných povolaniach 144 tis. ľudí. Na schválenie regulácie postačuje súhlas väčšiny členských štátov, Británia teda dohodu nemôže samostatne zablokovať.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...