Európska únia dá Madridu na pomoc bankám miliardy eur

26.11.2012

MADRID 26. novembra (WEBNOVINY) – Španielska vláda požiada finančnú pomoc od európskych partnerov pre svoje banky v sume 40 až 42,5 milárd eur.

Uviedol to v pondelkovom vydaní denník El País s odvolaním sa na vládne zdroje. Španielske ministerstvo hospodárstva však túto správu odmietlo komentovať.

V júni eurozóna Španielsku prisľúbila pomoc až do sumy 100 mld. eur pre jeho bankový sektor, ktorý poškodilo prasknutie cenovej bubliny na trhu s nehnuteľnosťami pred piatimi rokmi.

El País napísal, že vláda použije 37 mld. eur pre štyri zoštátnené banky (Bankia, Novagalicia, CatalunyaCaixa a Banco de Valencia) a 2,5 mld. eur na kapitalizáciu nedávno vytvorenej takzvanej zlej banky s názvom Sareb.

Ďalšie 2 až 3 mld. eur od EÚ sa použijú pre iné banky, ktoré by mohli potrebovať verejné financie, konštatoval denník. V nedeľu El País uviedol, že španielsky štátny fond na záchranu bánk 15. decembra dostane z EÚ 35 mld. eur. Podmienkou podľa denníka je však výrazné zníženie počtu zamestnancov v štyroch zoštátnených bankách.