Európska únia hľadá 200 miliárd eur na infraštruktúru

MADRID 30. apríla (WEBNOVINY) – Európska únia chce získať 200 mld. eur na podporu infraštruktúry a vyspelých technológií. Informoval o tom v nedeľu španielsky denník El País, pričom sa odvolával na nemenované európske zdroje.

Detaily plánu má zverejniť Európska komisia na júnovom summite EÚ. Možnosti financovania siahajú od rekapitalizácie Európskej investičnej banky (EIB), emisiu spoločných dlhopisov eurozóny a vytvorenie osobitného investičného nástroja až po vznik európskej agentúry na podporu infraštruktúry.

Pokiaľ členské štáty EÚ posilnia kapitál EIB sumou 10 mld. eur, jej úverová kapacita vzrastie o 60 mld. eur. Na financovaní projektu by sa mohol podieľať aj Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF). V tzv. dočasnom eurovale, z ktorého sa financovala pomoc Grécku, Írsku a Portugalsku, zostáva nevyužitých zhruba 12 mld. eur a o túto čiastku by sa mohol posilniť tzv. hybridný kapitál EIB.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...