Európska únia pomôže Egyptu, sľúbila mu miliardu eur

BRUSEL 13. septembra (WEBNOVINY) – Európski lídri prisľúbili Egyptu poskytnutie finančnej pomoci, ktorá má politické vedenie v krajine motivovať k ďalším demokratizačným reformám.

Urobili tak počas historicky prvej návštevy nového egyptského prezidenta Muhammada Mursího v Bruseli. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso mu na spoločnej štvrtkovej tlačovej konferencii prisľúbil, že Káhira môže „rátať s Európskou úniou“.

„Prezidentovi Mursímu som zopakoval náš záväzok pracovať s egyptskými demokraticky zvolenými predstaviteľmi s cieľom vybudovať demokratický, slobodný, otvorený a prosperujúci Egypt,“ vyhlásil Barroso. EÚ už dávnejšie Egyptu na roky 2011-2013 vyčlenila pomoc vo výške 449 miliónov eur, Brusel je však podľa šéfa EK pripravený „urobiť oveľa viac“.

Ďalších 500 miliónov má krajina dostať v rámci takzvanej rozpočtovej pomoci. Členské štáty európskej dvadsaťsedmičky sú pre Egypt vôbec najväčším obchodným partnerom, podľa Barrosa sa však vzájomné hospodárske vzťahy môžu ešte zintenzívniť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...