Európska únia zatiaľ prísnejšie pravidlá pre banky neprijala

BRUSEL 3. mája (WEBNOVINY) – Ministri financií členských štátov Európskej únie sa v noci na štvrtok nedohodli na definitívnej podobe nových sprísnených kapitálových pravidiel pre banky.

Rozhodnutie po 15-hodinovom rokovacom maratóne posunuli na ďalšiu schôdzku ministrov financií európskej dvadsaťsedmičky, ktorá sa má uskutočniť podľa plánu 15. mája.

Dánska ministerka financií Margrethe Vestager v mene predsedajúcej krajiny EÚ vyhlásila, že v otázke kapitálových pravidiel sa dosiahol veľký pokrok.

Podľa nej ešte treba doladiť technické detaily, základná dohoda by sa však nemala meniť ani dopĺňať o nové návrhy. Cieľom je, aby sa nové globálne pravidlá pre tvorbu kapitálu a likviditu bánk známych pod označením Bazilej III vzťahovali na 8 300 bankových inštitúcií pôsobiacich v Európe, spresnila ministerka.

Pravidlá, na ktorých sa dohodli svetové úrady bankového dohľadu v rámci tzv. Bazilejského výboru, počítajú so zvýšením ukazovateľa kapitálovej primeranosti Tier 1 na 7 % zo súčasných 2 %. K splneniu tohto cieľa by sa mali banky dopracovať postupne od roku 2013.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...